ASKAS

Asociácia klubov abstinujúcich Slovenska

Vitajte na stránkach Asociácie klubov abstinujúcich Slovenska - ASKAS

 

Naša stránka slúži hlavne na komunikáciu medzi klubmi abstinujúcich

a pomoc ľuďom, ktorí zápasia s problémom

ZÁVISLOSŤ .

Keďže kluby pôsobia na celom území Slovenska 

s dôverou sa obráťte na najbližší klub vo vašom regióne.

Osobné skúsenosti a spolupráca s liečebňami

zaručujú účinnú pomoc pre tých,ktorí ju potrebujú.

Či už je to samotný závislý,alebo jeho rodinní príslušníci. 

Neodkladajte svoj problém donekonečna !   

 

Rodina alkoholika môže trpieť psychosomatickými poruchami

Psychosomatické choroby sa totiž prejavujú nápadnejšie telesnou zložkou. Namiesto toho, aby sa pacient (i lekár) venoval možnej psychickej príčine choroby často vyhľadáva špecialistu, aby liečil telesné prejavy. To je zákerné na alkoholizme v rodine, pretože ľudia nie sú zdraví s alkoholizmom.

Aj tu ako na mnohých iných miestach musím napísať aj to, že ideálna rada je nemať v rodine alkoholika.

Táto rada je však problémová. Pretože ak niekto začína byť alkoholikom to sa väčšinou dá dosť presne odhadnúť. V tej chvíli by bolo vhodné človeku, ktorý začína piť dať prvé ultimátum.

 

1. Okamžite s tým prestaň , alebo bude nasledovať rozvod.

Alkoholik spravidla nie je schopný so svojím pitím prestať sám. Preto ďalšieultimátum môže znieť:

T

2. Ak nepôjdeš na liečenie, alebo neprestaneš piť, požiadam o rozvod.

Ani toto väčšinou na alkoholikov nepôsobí, pretože predpokladajú, že manželka nebude ochotná sa rozvádzať. Tretie ultimátum už partner dávať nemôže ! Akonáhle by zase menil svoju taktiku, tak alkoholik by vedel, že môže piť a aj tak sa mu nič nestane.

 

Trikrát a dosť. Ak sa tretí raz váž partner  vráti domov opitý , je potrebné úplne vážne naštartovať proces rozvodu. Musí vidieť, že to myslíte celkom vážne, že to nie je hra. Problém je, že manželia často majú spoločný majetok, byt a tu je potom každá rada drahá. A v prípade, že začína piť vaše dieťa, alebo rodič, o to komplikovanejšia.

Pokiaľ začína alkoholizmus v rodine len v prvých fázach je dobré, aby sa rodina dohodla, čo s tým budú robiť. Čím neskôr budú alkoholizmus riešiť tým to bude ťažšie a tým to bude drahšie.

Nie je jednoduché nabádať vás, aby ste v prípade, že máte alkoholika v rodine, hneď organizovali rozvod. Žiaľ prax ukazuje, že scenáre alkoholizmu sú si príliš podobné na to, aby ste dúfali, že vo vašom prípade to bude inak.

Priestorové odlúčenie od alkoholika

Pokiaľ alkoholik nie je ochotný prestať piť pravdepodobne najvýhodnejšie riešenie je opustiť ho. Pokiaľ manželka ( manžel ) nemá na partnera vplyv v úvodných fázach jeho alkoholizmu, tak si viete domyslieť, aký vplyv na neho bude mať neskôr. Ak partner pije a nie je ochotný s tým nič robiť do rodiny to neprinesie ani kľud, ani istotu, ani zabezpečenie, ani pomoc, ani lásku. Prinesie rozvrat, prinesie problémy, prinesie zdravotné ohrozenia.

  • Je pekné, ak sa partner pokúsi alkoholika podporovať a držať ho takpovediac nad vodou.
  • Je ušľachtilé ak sa dieťa pokúša pomôcť pijúcemu rodičovi.
  • Je ľudské ak sa rodič pokúša chrániť svoje pijúce dieťa.

Problém je v tom, že práve tým, že pomáhate alkoholikovi držať sa "nad vodou" ho do tej vody ešte viac ponárate.

Alkoholizmus v rodine je ťažký spoločenský problém. Nie je jednoduché rozísť sa s človekom, ktorý začal piť. Pokiaľ v rodine nie sú deti tak naozaj najjednoduchší spôsob ako sa vyhnúť vyčíňaniu alkoholika je zbaviť sa ho fyzickým odlúčením. Je jednoduchšie zísť z kratšej cesty. Vyhnúť sa človeku, ktorý evidentne má vážne problémy. V nich mu žiadna žena nedokáže sama pomôcť. (Ani muž pijúcej žene.)

Je ušľachtilé ak sa manželka, či manželský partner alkoholika rozhodnú stáť mu po boku a dostáť tak svoj manželský sľub. Potom je výhodné, ak všetku svoju autoritu použijete na to, aby sa váš manželský partner, ktorý pije, čo najskôr dostal na protialkoholické liečenie. Potom sa snažte pomáhať mu v ďalšej abstinencii. To je zmysluplný postoj, ktorý môže fungovať.

Ťažká situácia nastáva v prípade, že pijú priami príbuzní, otec, matka, či deti. Ani v tejto situácii nie je celkom jednoduché povedať " kým budeš piť, nechcem ťa ani vidieť ", alebo odobrať takému človeku kľúče od bytu. Bolo by to najjednoduchšie riešenie, ktoré by malo najväčšiu šancu na úspech.

 

Alkoholik využíva servis rodiny na to, aby mohol piť ďalej

Kým mu rodina jeho vyčíňanie trpí, tak alkoholik nemá dôvod prečo by s tým prestal. Rodina by mala povedať tvrdé „dosť“. Ako?

  • Kým piješ tak nebudeš môcť chodiť domov.
  • Nebudeš opitým príkladom pre deti.
  • Nedostaneš jesť.
  • Nedostaneš peniaze. (Predtým si zjednajte rozdelenie majetku, aby ste neboli spoluzodpovední, ak sa zadĺži!)

V tej chvíli by alkoholik takpovediac mal naraziť na dno. V týchto chvíľach sa môže spamätať. Môže si uvedomiť, že sa dostal do príliš vážnych problémov a možno to ho motivovať ku liečbe.

Takže ak máte pocit, že opúšťanie alkoholikov je necitlivé a ignorantské, ich vyvrhnutie takpovediac zo života rodiny je surové, tak máte pravdu. Je to surové riešenie. Ale je pravdepodobne najväčšou šancou ako môžeme alkoholikovi pomôcť spamätať sa. Kým totiž budeme ako rodina kompenzovať alkoholikovo vyčíňanie tak tento nemusí svoje vyčíňanie nejako podstatne meniť. Povie si: "V rodine mám zázemie. Im sa to síce nepáči, ale srať na nich. Vždy ma nakŕmia, ošetria a mám sa kam vrátiť." Pokiaľ toto zázemie alkoholik stratí má šancu uvedomiť si, že prestrelil.

 

Neexistuje bod zlomu, kedy alkoholizmus začína

Alkoholizmus v rodine je vážny problém aj svojou zákernosťou. Má totiž plazivý príchod.

Ak sa otec rodiny , alebo matka raz za čas opijú, nikomu to asi nebude vadiť. Tu a tam si možno povedia niečo zo žartu, ty si alkoholik a podobne, ale nepripisuje sa tomu vážnosť. Ako sa v priebehu času rozvíja alkoholová závislosť a opitosť sa stáva častejším a častejším hosťom v rodine.

Členovia rodiny začínajú vidieť, že vzniká problém, ale stále nevedia povedať rázne "dosť". Je to podobné ako to príslovie zo žabou, ktorú varili vo vode. V istej chvíli už rodina cíti, že pravdepodobne dochádza k problémovej situácii, ale každému je nepríjemné povedať a dosť. To vari máme otca alkoholika? To snáď nie. Mal ťažký pracovný týždeň. Potreboval si trocha vypiť.

Kedy má rodina zasiahnuť? Keď si dá manžel-ka už tri pivá denne? Alebo až šesť?

Rozvoj závislosti je pomalý a na pomalé procesy človek nevie dosť korektne reagovať. Práve v tom je to celé zákerné. Po roku, dvoch, či niekoľkých rokoch postupného, stále o trocha častejšieho pitia, zrazu má manželka povedať manželovi a teraz už dosť ? Čo sa asi dozvie? „ A doteraz ti to nevadilo, ty stará …? “

Je to nepríjemné pre obidvoch a práve preto je alkoholizmus v rodine tak zákerný. Nevieme povedať, kedy začal a tým, že ho tak dlho rodina toleruje ho vlastne spoluvytvára. Je to len výhovorka alkoholika, ale väčšinou to ľudia práve takto cítia. Vzťahy v rodine sú často pevné a kritika je všetkým nepríjemná. Vyhýbame sa jej. Nemáme radi rázne riešenia. Ale potom sú z toho dlhodobé chronické problémy.

Vyhľadajte najbližší abstinentský klub. ( zoznam klubov )

Kontakt

 

 Prezident  ASKAS

 

------------------------------------- 

Viceprezident  ASKAS 

Ján  Václav  

mobil - 0905 700 838

 janvaclavzeman@azet.sk

Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Daj o nás vedieť priateľom

ADMINISTRÁTOR

Aktualizovanie v adresári, termíny vašich akcií

     a príspevky posielajte na :              

          0915 954 927

madlenak@centrum.sk

 

Paľo  MADLEŇÁK

PM admin laughing 

djcf watermark5

 

 

Návštevnosť

TOPlist